Doğru ribon nasıl seçilir?

Doğru Ribonu Nasıl Seçerim?

Ribon seçimini üç ana kritere göre yapmaktayız. Bunlardan ilki kullanacağımız etiketin cinsidir. Bir diğeri barkod yazıcımızın marka ve modeli, daha doğrusu ribon kapasitesidir. Bu iki ana kriterden sonra kullanacağımız etiketin genişliğine göre ribon genişliğimizi belirlemektir. Aşağıda biraz daha detaylı olarak deyinelim..

Etiket Cinsi Belirleme / Bulma

Kullanacağımız etiket veya kullanmakta olduğumuz etiketin kağıt bazlı mı yoksa plastik bazlı mı olduğunu bilmemiz bize ribon seçerken yardımcı olacaktır.

Kağıt bazlı etiketler kolay yırtılabilen ve sıvı temasından etkilenen, sıvıyı emen yapıdadır. Bu tip kağıt bazlı etiketlerde wax ribon kullanmamız yeterli olacaktır, fakat bazı durumlarda wax-resin ribon gerekebilir. Kararsız kalmanız durumda wax-resin ribon doğru tercih olacaktır.

Plastik bazlı etiketler kolay yırtılmayan, yırtmaya çalıştığımızda esneyen yapıdadır. Ayrıca plastik bazlı etiketler sıvı temasından etkilenmez, yani sıvıyı emmezler. Buna en güzel örneği plastik poşetler üzerinden verebiliriz. Bu tip etiketlerde yani plastik bazlı etiketlerde ribon tercihimiz resin ribon olmalıdır.

Barkod Yazıcı Marka ve Modeli Belirleme / Bulma

Mevcut kullandığımız bir barkod yazıcımız var ise; mutlaka marka ve modelini biliyoruzdur. Eğer bilmiyorsanız veya emin değilseniz, cihazın altındaki seri numarasının buluntuğu etiket üzerinden cihaz hakkında bilgilere ve marka & model bilgisine ulaşabilirsiniz.

Eğer henüz termal barkod yazıcı satın almadıysanız size şiddetle yeni nesil renkli barkod yazıcıları öneririz. Bütçeniz renkli barkod yazıcılar için müsait değilse; termal barkod yazıcılarda bu kategorideki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Marka ve model bilgisi demek; sizin barkod yazıcınızın nekadar sarımlı ribon aldığını belirlememizde yardımcı olacaktır. Bu marka ve model ile ürün sayfasından ribon kapasite bilgilerine ulaşabilirsiniz. Veya sitemizde ribonlar sayfasında her bir ürün altında o ürünün hangi modellerle uygun olduğuna dair bir tablo göreceksiniz. Tablodan barkod yazıcı modelinizi kontrol edebilirsiniz.

Ribon Genişliği Belirleme

Barkod yazıcı modelimize göre ribonun sarım bilgisini belirledikten sonra (74 mt, 300 mt vs..) alacağımız ribonun genişliğini belirlemeye sıra geldi. Bu aşamada direkt olarak 110 mm genişliğinde ribon tercih edebileceğiniz gibi, yüksek adetli (aylık 100 bin etiket) baskılar yapıyorsanız ribon genişliğinizi tam belirlemeniz size tasarruf sağlayacaktır. Doğru olan; kullanmakta olduğunuz etiket genişliğinden 10 mm daha geniş ribon kullanmaktır.

Eğer bu bilgiler dahilinde halen aklınıza takılan sorunuz var ise; lütfen ürün danışmanı arkadaşlarımızdan barkod yazıcı marka ve model bilginizi vererek, aynı zamanda kullanmakta olduğunuz veya kullanacağınız etiket cinsini ileterek doğru ribon seçimi konusunda sizlere yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz.